Ing. Ivana Minářová

Co kdyby projekt vaší stavby byl podle vašich potřeb, včas a nemuseli jste obíhat úřady?

Jen vy sami víte, jak se vám bude nejlíp bydlet. Já vám to pomůžu popsat a dobře technicky zpracovat. A předám vám zkušenosti desítek stavebníků. Přece nebudete platit své peníze za chyby, které už stihl udělat někdo jiný.

Zabývám se

Počítejte s tím, že

 • se vás budu hodně ptát. Musím najít a pochopit vás, stavbu, její okolí a vaše potřeby vědomé i nevědomé.
 • budeme často diskutovat. Naplnit vaše záměry jde různými cestami a každá má svá technická, ekonomická i estetická pro a proti.
 • budeme si věci písemně schvalovat. Může se to zdát jako zbytečná byrokracie, a přitom je to nejlepší ochrana vašich nervů, peněz a paměti.
 • jsem zvyklá dotahovat a promýšlet i zdánlivé detaily. Ať se pak nemusíte handrkovat se řemeslníky nebo nevhodně zaměníte materiál.

Projekty & praxe

Projekty rekonstrukcí domů i bytů

Rekonstrukce domů (podle terminologie stavebního zákona “změna dokončené stavby”) mám ráda, protože dávají nový život staré stavbě. Zásadní věcí je spočítat reálný rozpočet. Proto doporučuji:

 • Nešetřete na průzkumech. U rekonstrukce se vždy najdou konstrukce, které se odhalí až u stavby samotné. Avšak podrobné zaměření, prohlídka stavby projektantem a odkrytí konstrukcí jsou dostatečný podklad pro kvalitní zpracování dokumentace.
 • Položkovým rozpočtem předejdete překvapením. Viděla jsem kalkulace ceny podlahy jako plochu x cenu podlahy za metr v OBI. Jenže pokládka, lišty, drobný materiál stojí ještě jednou tolik. A stejně je to s “drobnostmi” jako nové vypínače, lustry, vodovodní baterie, barvy u ostatního vybavení.
 • Pokud rekonstruujete na hypotéku, udělejte rozpočet poctivěji, než poctivě. Veškeré vícepráce už budete platit z vlastní kapsy.
 • Přidejte si 15 – 20 % rozpočtu jako rezervu. Když se začne bourat, vždycky se najde něco neočekávaného. Nikdo nemá místo očí rentgen a nemůže ani nejpečlivější přípravou odhalit skryté vady a konstrukce. A když se nic takového nenajde, jednoduše peníze ušetříte nebo za ně koupíte vybavení.
 • U menších staveb ušetříte. Není třeba nutné kreslit rozvody vody nebo elektřiny – šikovný řemeslník toto zvládne bez výkresů.
 • Vybírejte reálné, nikoli optické úspory. Třeba změna materiálu zdiva si vyžádá silnější tepelnou izolaci. Takže sice ušetříte na cihlách, ale máte tlustší zdi, zaplatíte více izolace a zmenšíte si prostor domu. Zažila jsem, že přesně takto se rodina málem připravila o místo na už koupenou kuchyňskou linku.
 • Cenu projektu nejde zodpovědně navrhnout bez fyzické návštěvy stavby. Trvejte na ní, jen tak budete mít jistotu, že obě strany mluví o stejné věci.
 • Rekonstrukce je jiná specializace, než novostavba. Ověřte si u klientů projektanta reálné zkušenosti s rekonstrukcemi. U těch je třeba znát a respektovat stávající konstrukce a starší materiály, být připraven na případ, že je stavba jiná, než jsme očekávali.

Na kolik dokumentace rekonstrukce přijde? To si zodpovědně řekneme až po společné prohlídce místa. Čistě pro orientaci:

 • Pro povolení rekonstrukce rodinného domku: Řádný průzkum na místě, odkrytí konstrukcí, zaměření, vymyšlení, nakreslení, koordinace s ostatními profesemi, oběhnutí úřadů (to vše v rozsahu stavba, statika, požární a energetické posouzení; “potrubí a dráty” se obvykle projektovat nemusí), zajištění razítek – orientačně 100 – 200 tis. Kč.
 • Pro realizaci stavby – detailní dokumentace zhruba dalších 100 tisíc Kč. Toto zpracovávám výjimečně, pro opravdu velké zásahy do stavby a do nosných konstrukcí, kde je vhodné navrhnout i instalace.

“Ivanu Minářovou jsme oslovili, zda by se s námi pustila do rekonstrukce 200 let staré roubené chalupy napadené dřevomorkou. S jejím profesionálním přístupem jsme byli moc spokojení. K vlastní stavbě se dokázala postavit jako k staré chalupě, která si žije svým životem a plány rekonstrukce jsou navrženy a zpracovány s ohledem na stáří, typ a funkci domu. Ivana se ujala také vyřízení všech potřebných úkonů a jednání s úřady, nejen při vyřizování stavebního povolení, ale také v rámci výběrového řízení na dodavatele stavby. Touto cestou bychom jí rádi poděkovali a současně všem doporučili její služby.”
Eva Jansová
Další doporučení >>

Konzultace před koupí stavby, stavební poradenství

Kupujete nebo budete opravovat starší stavbu? Na místě zjistíme skutečný stav a projdeme si, jaké úpravy je třeba udělat, jestli můžete část domu přistavět nebo je lepší bourat. Je totiž dobré znát:

 • Technický stav stavby – co ze stávajícího je možné ponechat, co už je za hranicí životnosti nebo současné předpisy nepovolí. Inzeráty nebo prodejci nemovitostí nemluví vždy stejnou řečí jako stavební technici nebo úředníci.
 • Zákonné odstupy od silnice, sousedů a různá ochranná pásma zmenší využitelnou plochu pozemku. Takže z vysněné přístavby domu může být klidně polovina.
 • Obec, resp. územní a regulační plán může stanovovat výšku, vzhled a typ stavby. Někde nepovolí dvoupatrové domy, jinde je vyžadují. Někde chtějí 2 metry odstup od chodníku, jinde 4 metry. Ne na všech pozemcích je možné povolit rodinný dům nebo jeho změnu na prostory pro podnikání.

Dílčí inženýrské služby

Dokumentace stavby. Zpracovávám dokumentaci staveb v rozsahu dle vyhlášky č. 499/2006 Sb. (lidsky řečeno: veškeré papíry, které potřebujete):

 • dokumentace pro vydání rozhodnutí o umístění stavby nebo pro územní souhlas
 • projektová dokumentace pro ohlášení stavby nebo pro vydání stavebního povolení
 • dokumentace pro provádění stavby
 • dokumentace skutečného provedení stavby
 • zjednodušená dokumentace stavby – pasport
 • dokumentace bouracích prací

Zaměření stavby. Máte stavbu, ale nemáte k ní žádnou dokumentaci? Žádá ji stavební nebo katastrální úřad? Chcete provést úpravy, ale je třeba je navrhnout „na papíře“? Vaši stavbu zaměřím a převedu do digitální a tištěné formy.

Inženýrská činnost. Zařídím veškerá povolení na úřadech – získání stanovisek dotčených orgánů, územní rozhodnutí nebo ohlášení stavby. Tuto činnost nabízím pouze u staveb, které jsem projektovala.

Budu velmi stručný. Takhle si představuji profesionální služby – rychle, kvalitně a precizně. K projektu Ivany Minářové neměl stavební úřad sebemenší připomínku. Děkuji.
Miloš Krejčí
Další doporučení >>

Poradenství. Nerozumíte jazyku úředníka na stavebním úřadě? Rekonstruujete stavbu a vyskytl se nějaký zádrhel? Poradím vám, jak situaci vyřešit.

Jsou situace, kdy potřebujete “legalizovat” stavbu nebo zdokumentovat stavbu pro další plány. Třeba jste koupili pozemek s rodinným domem a chcete přistavět garáž. Ouha, stavební úřad nemá evidenci o tom, že má rodinný dům dvorní křídlo, tedy jste koupili černou stavbu. A protože jste tuto skutečnost oznámili, úředník vám pošle modrou obálku s oznámením, že zahájil řízení o odstranění stavby. I tyto situace se dají řešit, jen máte omezený čas.

“Ing. Ivana Minářová naší společnosti neuvěřitelným způsobem pomohla s dodatečným povolením stavby, na kterou bylo vydáno rozhodnutí o jejím odstranění. Její komunikace, přístup, dokumentace, prostě naprosto vše. Opravdu jsem se s takovým přístupem ještě nikdy nepotkal. S čistým svědomím a upřímně doporučuji, je naprosto skvělá a jedinečná. Moc děkujeme.”
Petr Slíva
Další doporučení >>

Projekty a konzultace inteligentních geniálních domů

Kde se to hodí, zlepšuji bydlení i pomocí chytrých technologií. Dnes už jsou tyto technologie dobře dostupné a neskutečně zvyšují pohodlí nebo třeba bezpečnost. Zakládám si na tom, že jsem nezávislá a neupřednostňuji žádného výrobce.

Můžu pro vás geniální dům kompletně navrhnout, nebo

 • konstruktivně oponovat váš stávající projekt z hlediska použitých technologií
 • připravit jednoduchý projekt pro přidání technologií např. v rámci rekonstrukce
 • zhodnotit proveditelnost předloženého projektu a najít alternativní řešení
 • zpracovat projekt implementace chytrých technologií do plánované novostavby

Za geniálním domem ráda zajedu i na světa kraj. Z Brna třeba i do Prahy.

„Ivanu Minářovou jsem oslovil, aby nám poradila s regulací radiátorů ústředního topení. Doma jsme měli neustále buď přetopeno, anebo naopak chlad z větrání, a tyto extrémy citelně zhoršovaly komfort bydlení. Ivana doporučila geniálně jednoduché řešení: 3 termoregulační hlavice na topení po 500 Kč/ks, které snímají teplotu v místnosti a automaticky radiátor regulují na požadovanou teplotu. Po jednoduché instalaci a nastavení máme v bytě tepelnou pohodu, jakou jsme dříve nezažili. Ivana je 100% profík a její práci moc doporučuji.“
Robert Vlach
Další doporučení >>

Můj ceník

Máte zájem o mé služby?

Napište mi a já vám vypracuji cenovou nabídku. Poptáním mých služeb se k ničemu nezavazujete.

Kontaktujte mě