Co by bylo jinak, kdybyste měli kvalitní projekt dříve, než jste začali stavět?
Vyhněte se potížím na stavbě tím, že řemeslníci budou stavět podle podrobné – prováděcí – dokumentace.
O dokumentaci pro úředníky jsem již psala. Ta je určená pro povolení stavby, je opatřená razítky stavebního úřadu a v době, kdy chcete stavět, je to to nejcennější, co máte. Schovejte ji však do šuplíku a jděte za projektantem ještě jednou.
Proč?
Nechte zpracovat prováděcí dokumentaci. Ano, bude vás to stát peníze. Tyto náklady se vám však vrátí při stavbě samotné.
Prováděcí dokumentace obsahuje oproti té „úřednické“ podrobné řešení stavby s detaily, které byste jinak řešili na stavbě. A to už je pozdě. Dnes se staví domy nízkoenergetické a pasivní, kde hraje každý detail důležitou roli. Používají se moderní materiály, které jsou pro řemeslníky mnohdy novinkou a neumějí s nimi pracovat (řeknou si: „cihla jako cihla, to umím“ – výsledek je však katastrofální). Navíc budete mít v ruce rozpočet, můžete tedy se stavební firmou řešit reálné peníze. Ano, cena stavby se může mírně lišit (ceny stavebního rozpočtáře a dodavatele staveb jsou jiné, ale ne zásadně). Máte však reálnou představu, kolik peněz bude firma požadovat. Pokud je nabízená cena o hodně vyšší nebo nižší, na nabídku nepřistupujte.
S podrobnou dokumentací se vyvarujete problémům typu „to v projektu nebylo, ale my to tam dali“ nebo „chtěli jste kvalitní okna, tak jsme je nakoupili“. Na druhou stranu je chráněná i stavební firma, neboť má jasně definované zadání.
Bohužel mnoha stavebníkům dojde až v průběhu stavby, že kdyby investovali do kvalitní prováděcí dokumentace, stavba by probíhala snadněji, byla by levnější a kvalitnější. Kdo z nás má však druhou šanci a bude stavět druhý dům, aby tuto „chybu“ neopakoval?