Ing. Ivana Minářová

Projekt

Katalogový projekt – je to levná cesta?

Katalogový projekt můžete mít zdarma. Bude však dostačující pro úředníky, kteří stavbu budou povolovat?

Cena katalogových domů je jistě lákavá. Je však opravdu projekt tak levný, jak se na první pohled zdá?

Obrátila se na mě mladá rodina, která má katalogový projekt zdarma k dodávce stavby. Dodavatel zajistí projekt zdarma (jistě, prodal ho již několikrát, již nepotřebuje práci zaplatit). Je to však katalogový projekt, který nehledí na konkrétní místo. Je třeba ho osadit do terénu (potřebuje základy). Je třeba ho napojit na vodu, kanalizaci atd. Je třeba ho připojit na silnici, tedy potřebujete projekt sjezdu. Tyto dílčí projekty vám už dodavatel obvykle nenabídne (neboť se musí pro každou stavbu vyprojektovat, a tedy už by to nebylo ve výsledku levné). Projektová dokumentace k územnímu řízení a následně stavebnímu povolení musí obsahovat i texty a situace, které jsou vztažené na konkrétní pozemek, na konkrténí dům. Jsou tyto části projektové dokumentace také součástí projektu zdarma?

Co je obrovskou nevýhodou katalogového domu, je jeho univerzálnost. Dnes se již staví jen nízkoenergetické nebo pasivní domy, u kterých je orientace ke světovým stranám zásadní. Jako příklad takové univerzálnosti se můžeme podívat na panelová sídliště – obývací pokoje na sever, ložnice na západ (aby se před spaním místnost pěkně vyhřála a pořádně jsme se zapotili 🙂 ).

Výše uvedené rodině jsem chybějící části projektu nacenila. Samozřejmě se jí to nelíbilo, neboť „projekt měl být přeci zadarmo“. Nehledě na to, že je tato práce pro projektanty nezajímavá (malý objem prací s očekávanou mizivou cenou) a je tedy nesnadné odborníky sehnat.

Katalogový dům včetně projektu má bezesporu jednu výhodu. Nemusíte řešit dva, mnohdy složité, kroky – výběr projektanta a následně prováděcí firmy. Stojí to však ve výsledku za to?