Ing. Ivana Minářová

Úřady

Jak dlouho dnes trvá povolení stavby

1. ledna 2018 začala platit novela stavebního zákona. Jednou z očekávaných novinek bylo urychlení povolování staveb. Jaká je po roce a půl realita?

Dříve platilo, že dotčený orgán má na vydání stanoviska ke stavbě 30 dní, v odůvodněných případech 60 dní. Všichni tedy věděli, že potřebují maximálně 60 dní na získání stanovisek různých úřadů, jako je úřad pro ochranu životního prostředí, hygiena, hasiči, technická infrastruktura, obec, atd. Pak následovalo samotné řízení na stavebním úřadě (cca 60 dní, hromadu tohoto času zabraly doručovací lhůty, kdy se čekalo, než si lidi z pošty vyzvednou dokumenty). Když to shrnu, do půl roku jste měli stavbu povolenou (nepočítám složitější případy, kdy se například soused odvolal, že se stavbou nesouhlasí, to pak bylo povolení klidně za několik let).

Po novele je vše jinak. Zhruba v polovině roku 2018 se zjistilo, že se zejména ve větších městech přestalo stavět. Všichni totiž čekali na stanovisko úřadu územního plánování, tedy papír, který do novely zákona řešili samotné stavební úřady ve svém rozhodnutí, ale nově jej řeší úřad, který se kromě své původní práce ještě musí zabývat každou umisťovanou stavbou. Tak to, bohužel, hodně dlouho trvá, neboť nejsou lidi, kteří by s navýšenou administrativou pomohli. K dnešnímu dni (1. června 2019) se například na odboru územního plánování magistrátu města Brna zabývají žádostmi ze září 2018. Šlapanice, které jsou obcí s rozšířenou působností pro mnohé menší obce v okolí Brna, jsou na tom o poznání hůře, ti “zamrzli” v červenci 2018.

Sice v září 2018 vyšla další novela zákona, kdy se nepožaduje stanovisko úřadu územního plánování pro garáže na pozemku rodinného domu a dalších drobných staveb, nicméně lhůty se nezkrátily.

Další úřady jsou na tom o poznání lépe, například úřady pro ochranu životního prostředí místo jednoho papíru (koordinovaného stanoviska) vydávají pro běžný rodinný domek tři stanoviska (koordinované, odpady a ovzduší). Pokud to žadatel předem neví, podá si žádost, po 30 dnech (někde i déle, neboť úředníci nestíhají) mu dojde stanovisko s dalšími žádostmi, že je třeba ještě samostatně požádat o “ovzduší” a “odpady”, případně další.

Jak z toho ven?

Teoreticky můžete zažalovat úřad za to, že neplní správní lhůty. Jestli to funguje (nebo jak dlouho to trvá), to netuším.

Druhá možnost je, že ihned v okamžiku, že víte, že budete stavět a stavba je v “problémové” oblasti, podejte žádost na úřad územního plánování. Bude pěkně ležet ve frontě a pomaličku se posunovat nahoru. Než projektant zpracuje potřebnou dokumentaci, než získáte všechna další stanoviska, uběhne doba, kdy se vaše žádost dostane na řadu. Pak jen doplníte dokumentaci.

V případě stanovisek orgánu ochrany životního prostředí podejte místo jedné žádosti všechny, které budete potřebovat (koordinované stanovisko, odpady, ochrana ovzduší a vodních toků, ap.). Ušetříte měsíc času na doplnění dalších žádostí.